Zespół oświatowy szkolno-przedszkolnych

typ: publiczne
miejsce: Warszawa
autorzy: Ewa Pobudejska
faza: koncepcja konkursowa
czas: 2017
powierzchnia: użytkowa: 10 248m2
kabatura: 56 384 m3

Teren, na którym zaplanowano budowę zespołu oświatowego znajduje się przy ulicy Jerzego Zaruby na spokojnym osiedlu Kabaty w warszawskiej dzielnicy Ursynów zaledwie kilkaset metrów od Lasu Kabackiego. Główna idea projektu wynika z obserwacji stylu życia współczesnych dzieci.

Coraz więcej czasu wolnego spędzamy w przestrzeniach zamkniętych, zamieniliśmy domy z ogrodem na bloki, boisko na fitness, spacer na facebooka. Te zmiany dotyczą również dzieci, dlatego główną ideą projektu stało się zapewnienie możliwie jak najlepszego dostępu dzieci do terenów zielonych.

Dzięki zwartej 3 kondygnacyjnej zabudowie udało się wykroić z małej działki o powierzchni zaledwie 6700m2 patio o powierzchni prawie 2000m2 z łatwym dostępem uczniów i przedszkolaków
z komunikacji ogólnej.

Patio nie służy tylko do zabawy na przerwie, zaprojektowano również specjalne miejsca do prowadzenia zajęć na zewnątrz oraz grządki do upraw edukacyjnych. Dla starszych dzieci funkcję te pełnią tarasy zlokalizowane na 1 i 2 piętrze. Strefa dla przedszkolaków i strefa dla uczniów zostały oddzielone od siebie zielenią średniowysoką, pozostała zieleń niska ma charakter łąkowy, zastosowano rośliny bezpieczne, dziko występujące w naszej strefie klimatycznej. Zaprojektowana zieleń ma na celu inspirować dzieci do zabawy
i sama stać się narzędziem.

Można ją zrywać i pleść wianki, buszować, wąchać i łapać motyle. Wspólna zabawa dzieci na świeżym powietrzu sprzyja również więziom koleżeńskim i rozwijaniu zdolności interpersonalnych.